Wentylacja jest niezbędną instalacją w każdej firmie. Czasem jednak pojawia się w niej niepokojący hałas, którego źródło trudno nam zidentyfikować. W artykule sprawdzimy, jakie mogą być przyczyny hałasu pochodzącego z wentylacji i zobaczymy, jak sobie z nim radzić.
Hałas w wentylacji to rzecz naturalna
Wentylacja grawitacyjna jest skonstruowana w taki sposób, że wraz z przepływającym przez nie powietrzem przemieszczają się również dźwięki. Stąd bardzo często przy wyjściu z kanałów wentylacyjnych słyszymy ptaki na dachu lub możemy obserwować odgłosy pochodzące z jej wnętrza. W przypadku wentylacji mechanicznej hałas może być bardziej dokuczliwy. Jednak dobrze zaprojektowana wentylacja mechaniczna nie powinna go generować. Gdy wentylacja nie daje się na wyciszyć i zaznać spokoju we własnym domu to oznaka, że czas pozbyć się problemu. Możemy to zrobić stosując skrzynki rozprężne w wentylacji, czy tłumiki akustyczne w wentylacji.
Jak działają tłumiki akustyczne w wentylacji?
Tłumiki akustyczne pozwolą nam wyciszyć głośno funkcjonującą wentylację. Ograniczają one hałas w rurociągach wentylacyjnych, który powstaje w wyniku działania takich urządzeń jak: wentylatory, centrale. Dzięki nim pozbędziemy się również odgłosów wydobywających się z poszczególnych pomieszczeń. Tłumiki wentylacyjne są projektowane w taki sposób, aby tworzyły spójna całość z systemem i prezentowały się estetycznie. Pozwala to na ich montowanie również w widocznych częściach mieszkania. Poprzez zastosowanie tłumików możliwe jest zachowanie właściwych parametrów akustycznych w pomieszczeniach. Są one montowane najczęściej pomiędzy wentylatorem a kanałem nawiewnym lub wywiewnym, a także przed nawiewnikami powietrza. Powierzchnia tłumika wyłożona jest specjalną tkaniną, która pochłania drgania powietrza i ogranicza hałas. Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów tłumików, które należy dobierać pod względem kształtu i rodzaju wentylacji.
Kiedy stosować skrzynki rozprężne w wentylacji?
Skrzynki rozprężne sprawdzą się zarówno w nisko, jak i wysokociśnieniowych instalacjach jako element zapewniający rozprężanie powietrza nawiewanego, co przekłada się na zmniejszenie prędkości powietrza przepływającego przez nawiewniki. Skrzynki rozprężne wykonuje się z blachy cynkowej, możliwe jest jej polakierowanie na dowolny kolor. Pozwalają one na uzyskanie równomiernego przepływu powietrza. Montuje się je w stropach podwieszanych i podłącza się do sieci przy pomocy przewodów elastycznych. Skrzynki dostępne są w różnych wielkościach.
Dodaj komentarz