Domy energooszczędne

Energooszczędność odgrywa współcześnie bardzo dużą rolę w zakresie budownictwa mieszkalnego. Głównym założeniem budownictwa energooszczędnego jest zmniejszenie kosztów ogrzewania w wyniku zastosowania odpowiednich materiałów izolacyjnych, systemów wentylacyjnych i rozwiązań w zakresie metod budownictwa. Domy pasywne, czyli domy energooszczędne, wiążą się z wyższymi kosztami budowy niż domy oparte o tradycyjną technologię. Różnica ta wynika z jakości i specyfiki budownictwa, które wymagają od firm specjalizujących się w tego rodzaju budownictwie znajomości niezbędnych zasad i warunków, które uwzględniają przygotowywane projekty domów.

W przypadku domów pasywnych nowoczesne rozwiązania technologiczne odnoszą się głównie do projektu i konstrukcji, nie ma potrzeby stosowania innych materiałów budowlanych. Pasywne budownictwo obejmuje swoim zakresem zarówno domy o szkielecie stalowym, jak i drewnianym, przy konstrukcjach żelbetonowych i prefabrykowanych, a przede wszystkim w domach murowanych.

Domy pasywne, ze względu na swoją specyfikę odpowiadającą współczesnym standardom ekonomicznym, zyskują coraz większą popularność, a co za tym idzie, architekci mają już różnorodne  gotowe projekty domów energooszczędnych. Ze względu na swoją specyfikę, budownictwo energooszczędne to w większości nowoczesne projekty domów, ponieważ ich charakter musi uwzględniać lokalizację, ukształtowanie i nasłonecznienie działki.
Wśród zalet budownictwa pasywnego wymienić należy przede wszystkim energooszczędność – przez co jest przyjazny dla środowiska, a także solidność. Domy pasywne wyróżniają się dużą trwałością, a to głównie za sprawą poprawy parametrów technicznych budynku wynikających ze standardów z jakimi wiąże się budownictwo energooszczędne. Dom pasywny zapewnia ciepło zimą, zaś latem chroni przed nadmiernym nagrzaniem wnętrza, a wszystko dlatego, że projekt uwzględnia warunki środowiskowe i klimatyczne danego miejsca.

Domy energooszczędne wyróżniają się dobrymi izolacyjnymi zastosowaniami, które znacząco ograniczają zużycie energii w ciągu roku, obniżając koszty eksploatacji. Małe zużycie energii sprawia, że dość szybko zwracają się koszty wynikające z wymogów budowlanych. Nie dziwi więc fakt, że te nowoczesne projekty domów zyskują coraz większe uznanie.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *