Czy jeden falownik może obsługiwać kilka silników?

Tak! Tego typu rozwiązania są bardzo często stosowane przy większych instalacjach, jak na przykład sterowanie wentylatorami w obiektach przemysłowych. Wielu inwestorów kierując się obniżeniem kosztów decyduje się na zakup jednego, mocniejszego falownika zamiast kilku mniejszych. Czy to dobre rozwiązanie?

Biorąc pod uwagę kwestię finansową – jak najbardziej tak. Ceny falowników wahają się od 400 do nawet 2 tys. złotych w zależności od jego mocy i właściwości. Kupując jeden przemiennik częstotliwości oszczędzamy pieniądze, jednak nie jest to idealne rozwiązanie dla każdego rodzaju instalacji. Aby podłączyć jeden falownik do kilku silników elektrycznych należy spełnić pewne warunki, które zapewnią sprawne działanie systemu.

Wymagania:

  • Wskazane są identyczne silniki elektryczne.
  • Suma prądów wszystkich silników podłączonych do falowników musi być mniejsza niż prąd wyjścia z falownika.
  • Sterowanie falownika powinno być ustalone na skalarne.
  • Każdy z silników powinien zostać specjalnie i oddzielnie zabezpieczony.
  • Należy zwrócić uwagę na hamowanie na tak zwanym wolnym wybiegu, aby instalacja działa sprawnie moc silników powinna być zbliżona (między innymi ze względu na rozruch).
  • Zaleca się ograniczenie do 4 silników obsługiwanych przez jeden przemiennik, jednak jest to kwestia regulowana przez lokalne warunki pracy układów sterowania oraz same silniki.

Oczywistym jest, że przy tak dużych i skomplikowanych instalacjach konieczne jest zastosowanie mocnego sprzętu. Najczęściej polecanymi są falowniki LG oraz falowniki Lenze, firmy będące liderami w tej branży. Pełna oferta wraz z możliwością zakupu zaprezentowana została na stronie internetowej – falowniki sklep.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *